See alvari on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "alvar"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "alvar"
},
"expansion": "Swedish alvar",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish alvar.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "alvari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "alvari",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Geology",
"orig": "fi:Geology",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "51 1 5 43",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 3 4 49",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 0 3 56",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"alvar"
],
"id": "en-alvari-fi-noun-WMuqXVd9",
"links": [
[
"geology",
"geology"
],
[
"alvar",
"alvar"
]
],
"raw_glosses": [
"(geology) alvar"
],
"topics": [
"geography",
"geology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋɑri"
}
],
"word": "alvari"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "frequent"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "allvarlig",
"4": "",
"5": "serious"
},
"expansion": "Swedish allvarlig (“serious”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Swedish allvarlig (“serious”).",
"forms": [
{
"form": "alvarimpi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "alvarein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "impi",
"3": "ein"
},
"expansion": "alvari (comparative alvarimpi, superlative alvarein)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "51 1 5 43",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 3 4 49",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "56 0 2 41",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "90 0 10",
"sense": "frequent",
"word": "alvariin"
},
{
"_dis1": "90 0 10",
"sense": "frequent",
"word": "alvariinsa"
}
],
"glosses": [
"frequent (taking place often)"
],
"id": "en-alvari-fi-adj-HoVL7fHe",
"links": [
[
"frequent",
"frequent"
]
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "South Ostrobothnian Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"industrious, hardworking"
],
"id": "en-alvari-fi-adj-J0v2yn1g",
"links": [
[
"industrious",
"industrious"
],
[
"hardworking",
"hardworking"
]
],
"qualifier": "South Ostrobothnia",
"raw_glosses": [
"(South Ostrobothnia) industrious, hardworking"
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Southwest Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"serious, grave, staid"
],
"id": "en-alvari-fi-adj-iF36gnT7",
"links": [
[
"serious",
"serious"
],
[
"grave",
"grave"
],
[
"staid",
"staid"
]
],
"qualifier": "Southwest Finnish",
"raw_glosses": [
"(Southwest Finnish) serious, grave, staid"
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋɑri"
}
],
"word": "alvari"
}
{
"forms": [
{
"form": "alvārī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "alvārī"
},
"expansion": "alvārī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "alvārium"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of alvārium"
],
"id": "en-alvari-la-noun-CRCVsIyI",
"links": [
[
"alvārium",
"alvarium#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "alvari"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋɑri",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋɑri/3 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "alvar"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "alvar"
},
"expansion": "Swedish alvar",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish alvar.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "alvari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "alvari",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Geology"
],
"glosses": [
"alvar"
],
"links": [
[
"geology",
"geology"
],
[
"alvar",
"alvar"
]
],
"raw_glosses": [
"(geology) alvar"
],
"topics": [
"geography",
"geology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋɑri"
}
],
"word": "alvari"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋɑri",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋɑri/3 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "frequent",
"word": "alvariin"
},
{
"sense": "frequent",
"word": "alvariinsa"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "frequent"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "allvarlig",
"4": "",
"5": "serious"
},
"expansion": "Swedish allvarlig (“serious”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Swedish allvarlig (“serious”).",
"forms": [
{
"form": "alvarimpi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "alvarein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "alvarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "alvareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "alvareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "impi",
"3": "ein"
},
"expansion": "alvari (comparative alvarimpi, superlative alvarein)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "alvar",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"frequent (taking place often)"
],
"links": [
[
"frequent",
"frequent"
]
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
"South Ostrobothnian Finnish"
],
"glosses": [
"industrious, hardworking"
],
"links": [
[
"industrious",
"industrious"
],
[
"hardworking",
"hardworking"
]
],
"qualifier": "South Ostrobothnia",
"raw_glosses": [
"(South Ostrobothnia) industrious, hardworking"
],
"tags": [
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
"Southwest Finnish"
],
"glosses": [
"serious, grave, staid"
],
"links": [
[
"serious",
"serious"
],
[
"grave",
"grave"
],
[
"staid",
"staid"
]
],
"qualifier": "Southwest Finnish",
"raw_glosses": [
"(Southwest Finnish) serious, grave, staid"
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlʋɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lʋɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋɑri"
}
],
"word": "alvari"
}
{
"forms": [
{
"form": "alvārī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "alvārī"
},
"expansion": "alvārī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "alvārium"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of alvārium"
],
"links": [
[
"alvārium",
"alvarium#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "alvari"
}
Download raw JSONL data for alvari meaning in All languages combined (43.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.